Автоматизація звука – це процес закріплення правильної вимови певного звука, доведення його вимови дитиною до автоматизму за допомогою виконання систематичних мовленнєвих тренувань – логопедичних вправ та ігор.

Такі ігри та вправи проводить логопед під час занять, коли «проблемний» звук вже з’явився в мовленні дитини. Тобто спочатку відбувається підготовка до постановки звука, проводяться спеціальні артикуляційні вправи, що в подальшому допоможуть дитині вимовити правильно звук, що був порушений. Потім відбувається етап саме постановки звуку, і лише тоді можна приступати до автоматизації звуку – введення звуку в склади, слова, речення, самостійне мовлення дитини. Процес автоматизації звуку тривалий і залежить від індивідуальних особливостей дитини. Але важливо пам’ятати, що головне це систематичність та постійний контроль дитини.

Батьки беззаперечно повинні бути учасниками цього процесу, тоді дитина звикає до того, що батьки контролюють, слухають, виправляють дитину, якщо вона помилилась, і стараються говорити правильно не лише в логопедичному кабінеті, а і за його межами. Повертаючись з садочка, йдучи разом до магазину, готуючи їжу не забувайте приділити увагу дитині і нагадати, який звук вона вчиться вимовляти правильно. Запропонуйте придумати слова з цим звуком, пограйте в гру «Хто більше?», діти дуже люблять такі змагання, дайте дитині змогу перемогти, підбадьорюйте її, частіше хваліть за успіхи!

Запропонуйте подивитися разом відео, а потім згадати, які слова вона запам’ятала. Це допоможе не лише закріпити правильну звуковимову, але й розвиває зорову, слухову пам’ять та увагу дитини.

Цікавих вам занять!

Навчаємось граючись!

Поширити